2019

LIVORNO PIANO COMPETITION 2019

 

JURY

DANIEL RIVERA, Chairman ( Italy -Argentina)

CARLO PALESE,  Artistic Director ( Italy)

PETER GROTE  ( Germany )

WOJCIECH ŚWITAŁA ( Poland)

MARIANGELA VACATELLO  ( Italy )

 

 

FIRST PRIZE   and   Young Jury Prize

Kenichiro Kojima ( Japan )

 

 

SECOND PRIZE and  ‘900 PRIZE

Ryo Yamanishi ( Japan )

 

 

THIRD PRIZE 

Michal Mossakowski ( Poland)

 

 

FINALIST and  Audience Prize

Daniel Tselyakov ( Canada)

 

 

 

SEMIFINALISTS

Kojima Kenichiro  ( Giappone )

Mossakowski Michał  ( Polonia) 

Musioł Malwina  ( Polonia )

Nash-Baker Kyle  ( Inghilterra)

Pavlova Aleksandra ( Kazakistan)

Sokolovskaya Natalia ( Russia)

Tselyakov Daniel ( Canada) 

Valluzzi Davide  ( Italia) 

Yamanishi Ryo  ( Giappone)

Zhou Tianyu ( Cina)

 

 

 

 

YoungLIVORNO PIANO COMPETITION 2019

 

Winner of  PREMIO ENRICO GALLETTA 2019

Zhong Yonghuan ( China )

 

 

PRIZEWINNERS CAT. A

 

First Absolute Prize

Zhong Yonghuan, pts. 99

 

First  Prize

Martinelli Riccardo, pts. 95

Binda Anna Caterina, pts.95

 

Second Prize

Oganyan Maya, pts.94

Corbetta Giacomo, pts. 93

Papojan Marta, pts. 91

 

 

PRIZEWINNERS CAT. B

 

First Absolute Prize

David Andrea, pts. 95

 

Second Prize 

Palmieri Letizia Rosaria, pts. 92

 

Third Prize

Zarifullina Adeliia, pts. 87

Clerici Michele, pts. 85

 

Fourth Prize

Galullo Monica, pts. 84

Pia Balderi Luca, pts. 84

Lekic Tisa, pts. 83

Pinto Michele Angelo, pts. 83

Baublyte Urte, pts. 83

Huang Michael, punti 82

Goh Elisabeth, punti 82

PRIZEWINNERS CAT. C 

First Absolute Prize 

Bagnati Lorenzo, pts. 96

 

First Prize

Cohen Asaf, pts. 95

 

Second Prize

Carbone Mario, pts. 93

Seo Seungeon, pts. 92

Fonti Romina, pts. 92

 

Third Prize

Grossi Arturo, pts. 89

Jara Catalina Ignacia, pts. 88

Cho Joe Hee, pts. 85

Micheli Gabriele, pts. 85

 

CATEGORY BABY 

First Absolute Prize   

Campinoti Federico,   pts. 95

 

 

CATEGORY JUNIOR

First Absolute Prize

Rizzo Gabriele, pts. 97

 

Second Prize

Imbesi Nicole, pts. 91

Makieieva Anastasia, pts. 91

 

Third Prize

Di Roma Cristian, pts. 88

 

 

CATEGORY YOUNG TALENTS

 

First Absolute Prize

Zilli Alberto, pts. 99

 

First Prize

Buggiani Pierpaolo, pts. 95

Guercio Emma, pts. 95

Rosso Filippo Alberto, pts. 95

Szczygiel Zuzanna, pts. 95

 

Second Prize

Szindzielorz Alicja, pts. 92

Valmaggi Viola, pts. 92

Aksenych Arina, pts. 91

Torlaschi Pietro, pts. 91

 

Third Prize

Fava Michele, pts. 86

Melone Giorgia, pts. 86

 

Fourth Prize

Manfredi Vasilij, pts. 84